Jak vybrat krmítko?

Jednou z nejpopulárnějších metod zejména pro lov kaprovitých ryb je chytání na takzvaný feederový prut. Jak už z názvu vyplývá (anglicky „feeder“ znamená vlastně krmítko), tato součást sestavy je tedy spolu s již zmíněným prutem, který poznáte podle skutečně jemné a často barevně odlišené špičky asi nejdůležitějším prvkem. Podle toho, jak silný je případný proud a jak daleko budeme nahazovat, volíme odpovídající sílu vlasce (vždy používáme poměrně jemný, abychom dokázali zaregistrovat i ty nejopatrnější záběry. Krmítko může být umístěno mnoha způsoby, jednou z nejpoužívanějších montáží je průběžná sestava, páternoster nebo krmítko na konci sestavy. 

 

KRMÍTKA NA FEEDEROVÉ PRUTY

 

Feederové košíky jsou zhotoveny z drátěného pletiva nebo perforovaného plastu, často mají vyznačenou zátěž nebo ji můžeme podle potřeby dokonce upravovat. Ta spolu s hmotností krmné směsi pomůže k dostatečně dalekému odhozu na požadované místo. Hranatý tvar dobře leží na dně a tak jsou tato krmítka vhodná i do proudnějších úseků, kde se dobře osvědčují, stejně jako při chytání například pod jezy. Pro upevnění na kmenový vlasec mají zpravidla očko nebo obratlík, který zabraňuje kroucení vlasce. 
 
 
Spirálová krmítka se vyrábějí velmi často průběžná, na trubičce je upevněna drátěná spirála a do ní může rybář snadno namačkat lákavou vnadicí směs, která přivábí ryby. Podle velikosti spirály a tím i namačkaného krmení si můžete vybrat takové, které poletí přesně tam, kde tušíte ryby.
 
 
Krmítka typu method umožňují díky speciálně tvarované formičce i poměrně nepříliš kompaktní směs dobře naplnit do krmítka takovým způsobem, aby při náhozu nespadla a ve vodě se potom mohla dostatečně rychle uvolňovat. Tak následně vydává pachovou stopu i podpoří vytvoření krmného mraku, což při lovu drobnějších ryb, které se zdržují v hejnech, bývá žádoucí. 
 
 
Srkačky jsou také velmi populárním a vyhledávaným typem moderních krmítek, používají se k lovu kaprů, cejnů i dalších ryb, v zásadě jde o systém, kdy se ryba po nasátí háčku spolu s krmením sama zasekne. Mohou být řešeny jako spirálové, klecové, existuje i mnoho dalších účinných variant.
 
 
Plastová krmítka nejsou ničím omezována, snad jen rybářovou ochotou naložit do nich pořádnou várku krmné směsi a použít vhodný prut, který si s hmotností krmítka poradí. Některá zase jsou poměrně subtilní, při lovu nakrátko a těsně u břehu je třeba nahodit nenápadně, neplašit ryby žádným zběsilým dopadem. 
 
 
Drátěná krmítka z hustého pletiva udrží i poměrně řídce namíchanou krmnou směs a postupně ji uvolňují, což je žádoucí ve stojaté vodě i v mírnějším proudu. Čím větší proud, tím kompaktnější musí krmná masa být. Se správnou zátěží letí drátěné krmítko pěkně daleko, pozor na kolegu, který sedí naproti!
 
 
Krmítka na červy jsou perforovaná větším množstvím malých kulatých nebo podélných otvorů, což umožňuje červům postupně krmítko opouštět a tak se kolem zdroje potravy za chvíli shlukne i pěkný houfek zvědavých plotic, cejnů nebo jiných ryb. Musíme volit správný typo podle velikosti použitých červů, aby mohli dostatečně vylézat, ale aby zase krmítko nebylo za chvilku úplně prázdné. Seženete krmítka na bílé červy, hnojáčky, dešťovky i ty největší rousnice. 
 
 
 

PROČ TO NEJDE BEZ KRMÍTEK

 

  • dokáže stáhnout ryby díky pachové stopě i drobným částečkám, které se v okolí krmítka rozptýlí ve vodě
  • lov na feederové pruty z podmínky použití krmítka přímo vychází
  • umožní i hodně daleké náhozy
  • u některých rybolovných technik právě krmítko výrazně zvýší šanci na pěkný úlovek
 
Pro většinu kaprovitých ryb se vyplatí často používat různé typy krmítek, zvýšíte si tak výrazně šanci na úlovek a podaří se vám ryby přilákat i udržet na lovném místě. Pokud budete zakrmovat ještě před lovem (často to rybáři dělají v sezóně i několik dnů předem), K tomu se krmítka nepoužívají, zvolíte li ale pro ryby lákavě a přitažlivě vonící krmnou směs, měli byste stejnou nebo hodně podobnou použít i při lovu samotném. Tak vyjdete úspěchu co nejvíce naproti. Sestavu bychom vždy měli dávat dohromady tak, aby v případě utržení za sebou ryba netahala několik dnů těžké krmítko nebo za něj někde pod vodou neuvázla, takový konec si jistě žádná nezaslouží.